مرکز تماس
۸۸۶۱۵۳۳۱ الی ۳

احیای گراند‌هتل قزوین به سمگا واگذار شد

در نشست تحویل و تحول بنای تاریخی گراند‌هتل قزوین مرمت و احیای این هتل قدیمی به شرکت سمگا واگذار شد.
به گزارش روابط عمومی گروه مالی گردشگری در این جلسه که با حضور علی سنگینیان مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری گردشگری (سمگا) ، محمد علی حضرتی ها رییس سازمان میراث فرهنگی استان قزوین و مدیران و معاونین استان برگزار شد ، مقرر گردید شرکت سمگا اجرای پروژه مرمت و ساماندهی این بنای فاخر تاریخی را با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین عهده دار شود.
محمدعلی حضرتی‌ها مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به اهمیت گراند‌هتل و ضرورت مرمت و احیای این بنای تاریخی اظهار داشت: گراند‌هتل قزوین یکی از سه گراند هتل ایران و تنها گراند‌هتل باقی مانده از دوره قاجار است که واجد ارزش‌ معماری و تاریخی بسیاری بوده و با توجه به ویژگی‌های برجسته معماری و رویدادهای مهم تاریخی، احیا و مرمت آن از اهمیت خاصی برخوردار است.
وی با اشاره به چگونگی واگذاری گراند‌هتل برای اجرای طرح مرمت و ساماندهی افزود: با توجه به رویکرد سازمان میراث فرهنگی کشور مبنی بر واگذاری تعدادی از بناهای شاخص تاریخی دارای شرایط احیا به بخش خصوصی برای اجرای پروژه مرمت، مجموعه گر‌اند‌هتل قزوین سال گذشته در فهرست مزایده‌های صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی کشور برای واگذاری به بخش خصوصی قرار گرفت.
مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین بیان کرد: در این فرآیند شرکت سمگا‌ برای اجرای این طرح انتخاب شد که انجام مراحل قانونی آن تا اواخر سال گذشته به طول انجامید و در نهایت با اعلام از طرف صندوق و معرفی بهره‌بردار به صورت رسمی، مراحل تحویل بنا و محدوده پروژه به شرکت سمگا با حضور نمایندگان صندوق و نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین صورت گرفت.
وی اعلام کرد: برای مرمت بخش نخست این مجموعه حدود ۱۱ میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده است ولی تصور می‌کنیم تا ۱۵ میلیارد تومان نیاز به سرمایه‌گذاری داشته باشد.
گفتنی است، گراند‌هتل قزوین دومین مهمانخانه شهر قزوین و همچنین از نخستین نمونه‌های هتل به شیوه مدرن و اروپایی است که در سال‌های پایانی دوره قاجاری ساخته شده و در سال ۱۳۸۴ با شماره ۱۲۸۹۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
یادآور می‌شود این بنا در حوالی سال‌های ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۰ توسط ارباب برزو شاپور پارسی بنا شده و در شرق خیابان پیغمبریه و در قسمت غربی ارگ صفوی قزوین واقع شده است.