مرکز تماس
۸۸۶۱۵۳۳۱ الی ۳

مدیرعامل فولاد بناب

مدیرعامل فولادبناب بررسی کرد: ورود میتال به فولاد ایران

رکود صنعت فولاد و زنگ خطر تعطیلی بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد بخش خصوصی کشور با اشتغالزایی مستقیم یک هزار و ۷۰۰ نفر، دغدغه‌ای تکان‌دهنده در آذربایجان شرقی است؛ دغدغه‌ای که در سایه عقد یک قرارداد همکاری با میتال (غول فولاد جهان) به نقطه امید صنعت و تجارت این استان تبدیل شد. عقد این قرارداد صنعتی- تجاری دستاورد بزرگی است که اگر چه قبل از بهار هسته‌ای شکوفه زد، اما در سایه همراهی هیات تجاری بخش خصوصی ایران با رئیس‌‌جمهوری در سفر به اروپا و میزبانی از چند هیات تجاری بین‌المللی به بار نشست تا برای نخستین بار در کشور گامی مهم در راستای تکمیل چرخه تولید فولاد رقم بخورد.

بابک علیزاد شهیر، مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب درخصوص موضوع مشارکت گروه مالی گردشگری با گروه میتال به «دنیای اقتصاد» گفت: گروه میتال به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده بخش خصوصی فولاد جهان، طی قراردادی با گروه مالی گردشگری در لندن، مدیریت تامین مواد اولیه، فروش، مهندسی تولید، برنامه‌ریزی و سامانه مالی و اداری مجتمع فولاد صنعت بناب را به مدت پنج سال عهده‌دار شد. وی افزود: این قرارداد با محوریت انتقال دانش فنی و تکنولوژی روز جهان در این صنعت و با هدف اصلاح ساختار نیروی انسانی و خطوط تولید و دسترسی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی با اتصال به شبکه بازاریابی بین‌المللی گروه میتال منعقد شد.

به گفته علیزاد، طبق این قرارداد با هدف تکمیل زنجیره تولید فولاد و همزمان با مدیریت این مجتمع شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان به‌عنوان هلدینگ صنعتی و معدنی گروه مالی گردشگری با سرمایه‌گذاری مشارکتی طرف خارجی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد تا نسبت به بهره‌برداری از معدن سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله و تولید آهن اسفنجی در کرمان اقدام شود. وی درباره اینکه انتقال تکنولوژی با کاهش نیروهای انسانی مجتمع همراه خواهد بود، تصریح کرد: خطوط تولید این مجتمع در زمان خرید با تکنولوژی روز دنیا مطابق نبود و این قرارداد بهترین فرصت برای ارتقای تکنولوژی است، اما این به آن معنا نیست که می‌خواهیم خطوط تولید مجتمع را با تغییر اساسی به‌صورت تمام اتوماتیک و بدون نیروی انسانی فعال کنیم و هدف اصلی، بهبود تکنولوژی برای افزایش بهره‌وری و افزایش تولید است. با وجود این قرارداد، پیش‌بینی می‌شود تا در کمتر از یک سال مجتمع در صورت رسیدن به تولید ظرفیت اسمی مبادرت به استخدام نیروهای بومی و متخصص کند و نه تنها تعدیل نیرو نداریم، بلکه با راه‌اندازی فازهای توسعه مجتمع نیاز به نیروهای متخصص خواهیم داشت.

وی خاطر‌نشان کرد: در زمان حاضر یک‌هزار و ۷۰۰ نفر در این مجتمع به‌صورت مستقیم اشتغال دارند و این تعداد برای ظرفیت تولید تعریف شده مجتمع، مناسب است، از سوی دیگر گروه میتال با اختیارات کامل برای اصلاح ساختارهای سازمانی وارد مجتمع می‌شود و تغییرهای احتمالی محدود قابل پیش‌بینی است. مدیر‌عامل مجتمع فولاد صنعت بناب درخصوص آینده این مجتمع گفت: با اصلاح ساختار، حذف کارهای موازی و سبک‌سازی سازمان این مجتمع در دو تا سه سال آینده به ظرفیت اسمی می‌رسد و با سرشکن شدن هزینه‌ها، سوددهی را تجربه می‌کند. وی افزود: در طرح‌های توسعه‌ای مجتمع، کارخانه‌های آهک و فروسیلیس فعال می‌شوند و مجتمع گسترش فولاد شهریار با ظرفیت تولید یک میلیون تن مقاطع سنگین نوردی و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن ذوب قوس الکتریکی نیز در برنامه‌های این مجتمع راه‌اندازی می‌شود.

علیزاد تصریح کرد: حضور گروه میتال در فولاد صنعت بناب از یکسو در رشد فولاد کشور و ارتقای سطح کیفی و تولید محصولات فولادی و از سوی دیگر بر فرآیند توسعه فرهنگ تولید، ارتقای دانش تکنولوژیک، اشتغالزایی، پژوهش، آموزش نیروهای متخصص و توسعه تجارت منطقه‌ای موثر خواهد بود. به گفته وی، در نخستین گام اقدام به خریداری دستگاه‌های CNC حکاکی و تراشکاری غلتک‌های نوردی برای تولید محصولات کیفی و مطابق با استانداردهای بین‌المللی جهت صادرات شده است و به زودی در خطوط تولید این مجتمع نصب و راه‌اندازی می‌شوند تا گام نخست برای صادرات محصولات تولیدی در این مجتمع محکم برداشته شود.

علیزاد خاطرنشان کرد: تولید فولادهای آلیاژی کربوریزاسیون (سمانته) که در صنایع قطعه‌سازی و به ویژه برای تولید شفت و چرخ دنده به کار می‌روند، از دیگر برنامه‌های سال جاری است.وی درخصوص شایعاتی مبنی بر کاهش تولید و تعدیل نیروی انسانی در فولاد بناب و دلیل بروز این شایعات افزود: رکود بین‌المللی و کاهش فروش محصولات فولادی در سال‌های اخیر موجب شد تا فروش فولاد در تمام صنایع فولادی تحت شعاع قرار گیرد و خطوط تولیدی این شرکت با ۲۰ درصد ظرفیت اسمی کار کند. با توقف طرح‌های عمرانی در سطح ملی، امکان فروش محصولات فولادی در بازارهای داخلی از بین رفت و جو سیاسی حاکم بر منطقه امکان صادرات را از شرکت‌های تولیدی گرفت.

مدیر‌عامل مجتمع فولاد صنعت بناب تاکید کرد: با این وجود به خاطر موقعیت جغرافیایی ممتاز این مجتمع در سال گذشته به اربیل، عراق و سوریه محموله‌های صادراتی آزمایشی ارسال کردیم و برای صادرات محصول به یمن از طریق قراردادهای سه‌جانبه اقدام کردیم. سال گذشته برای این مجتمع، سال انقباض مالی و کاهش هزینه‌های تولید و جاری بود و با روش‌های ساده و بدون تعدیل نیرو توانستیم هزینه‌ها را کاهش دهیم. در راستای کاهش هزینه‌ها و با غیرفعال بودن برخی از خطوط تولید، حدود ۷۰۰ نفر از پرسنل این مجتمع سه ماه از سال گذشته را در قالب مرخصی با حقوق در منزل سپری کردند. تولیدات شرکت میتال شامل محصولات تخت / تختال، ورق، ورق نورد گرم‌شده، ورق نورد سردشده، ورق فولاد گالوانیزه، ورق آلومینایزشده و ورق رنگی و محصولات بلند / شمش، مفتول، میلگرد ساده و آجدار در مقاطع مختلف، سیم، میخ، سیم بکسل، انواع مقاطع مانند نبشی، سپری، ریل، تیرآهن، پروفیل و انواع لوله است. مجتمع فولاد صنعت بناب نیز به‌عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد بخش خصوصی کشور با ظرفیت اسمی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع نبشی، ناودانی، تیرآهن‌های IPE 14 الی IPE 20 و انواع میلگرد از سایز هشت تا ۳۲ میلیمتر، شمش‌های ۳sp و ۵sp است.

 

دسترسی به لینک گفت و گو