مرکز تماس
۸۸۶۱۵۳۳۱ الی ۳

رئیس گروه مالی گردشگری: رشد گردشگری نیازمند توسعه اقامتگاه‌ها در کشور است

 

رئیس گروه مالی گردشگری با اشاره به کمبود زیرساخت‌های گردشگری در کشور گفت که باید برای توسعه این بخش، اقامتگاه‌ها را در کشور گسترش دهیم.
به گزارش ایسنا، مهدی جهانگیری در حاشیه همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری و توسعه ایران ضمن تأکید بر اهمیت رفع تحریم‌ها بر اقتصاد کشور، گفت: «امروز که تحریم‌ها با همت دیپلماسی و تلاش مردم و سیاستمداران رفع شده و ادبیات و گفتمان ما با دنیا تغییر کرده فصل نوینی برای توسعه اقتصادی کشور ایران گشوده شده است».
وی با اشاره به مزیت‌های مختلف اقتصاد ایران برای جذب سرمایه‌گذار اظهار کرد: «قطعاً کشوری که در یک دوره طولانی با رکود مواجه بوده امروز باید شرایط را برای توسعه سرمایه‌گذاری اعم از داخلی و خارجی فراهم کند».
رئیس گروه مالی گردشگری با اشاره به گزارش موسسه جهانی مکنزی بیان کرد: «بر اساس مطالعاتی که موسسه جهانی مکنزی نسبت به این اقتصاد نوظهور انجام داده است، ایران را در ۲۰ سال آینده آماده یک سرمایه‌گذاری سه و نیم تریلیون دلاری می‌بیند که یک‌سوم آن سرمایه‌گذاری خارجی است».
جهانگیری، مزیت‌ها و پتانسیل ایران را در حوزه جذب سرمایه‌گذاری گردشگری بسیار بالا دانست و تأکید کرد: «ما در کشورمان نیاز به خلق مزیت نداریم لذا باید شرایط را برای یک رشد ۸ درصدی که در برنامه ششم توسعه نیز پیش‌بینی‌شده آماده کنیم».
وی پیشرفت‌های انجام‌شده طی مدت‌زمان پسابرجام را مثبت خواند و اظهار کرد: «امروز در فضای کسب‌وکار با همه تلاش‌هایی که رخ‌داده توانسته‌ایم رتبه ۱۱۸ را از بین ۱۸۹ کشور کسب کنیم. همچنین در حوزه رقابت‌پذیری رتبه ۷۴ را داریم. البته نمی‌توان گفت که هنوز در جایگاه موردنظر خود قرار داریم زیرا هنوز جای رشد و کار بسیاری وجود دارد».
رئیس گروه مالی گردشگری با تأکید بر نیاز به ایجاد سازوکارهای تازه در حوزه سرمایه‌گذاری، گفت: اگر بخواهیم بر اساس سند چشم‌انداز که در آن اظهارشده ما باید در پایان دوره به ۲۰ میلیون توریست برسیم و یک درآمد ۲۵ میلیارد دلاری داشته باشیم، برسیم، طبیعی است که نیازمند سازوکارهای مهم در این بخش هستیم.
جهانگیری با اشاره به فراهم نبودن زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری تصریح کرد: ما امروز دارای زیرساخت‌های لازم گردشگری نیستیم تا جایی که کلان‌شهری چون تهران با جمعیتی بالغ‌بر ۱۳ میلیون نفر تنها ۸ هتل ۵ ستاره دارد این در حالی است که استانبول و دوبی با همین جمعیت نزدیک به ۸۰ هتل ۵ ستاره‌دارند.
وی تأکید کرد: قطعاً برای توسعه بخش‌های گردشگری ما نیازمند توسعه اقامتگاه هستیم. برخی از اماکن تاریخی ما قابلیت تبدیل به اماکن اقامتی رادارند که خود یک جذابیت گردشگری هستند.
رئیس گروه مالی گردشگری برجام را نقطه عطفی برای رشد اقتصادی کشور دانست و عنوان کرد: ما باید با خرابی‌هایی که در دوران تحریم رخ‌داده ابتدا از درون خودسازی کنیم لذا رفع مقررات دست‌وپا گیر و فرایندهای طولانی که در توسعه سرمایه‌گذاری است، باید در اولویت نخست قرار گیرد تا بتوانیم شرایط را برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی فراهم کنیم.
جهانگیری تک‌نرخی شدن ارز را یکی از عوامل مهم در جذب سرمایه‌گذار خواند و بیان کرد: تک‌نرخی شدن ارز یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های فعالان و سرمایه‌گذاران است که ثبات آن می‌تواند، شرایط بهتری را فراهم کند.
وی بابیان نقش صنعت گردشگری در ایجاد اشتغال، خاطرنشان کرد: صنعت گردشگری می‌تواند اشتغال را به‌عنوان بزرگ‌ترین دغدغه کشور ایجاد کند. یعنی ما می‌توانیم در یک دوره ۱۴۰ هزار شغل در حوزه صنعت گردشگری ایجاد کنیم اما برای تحقق این امر لازم است که شرایط و مقررات را کوتاه کنیم و ساختار مالی را برای جذب منابع خارجی فراهم کنیم.